Profahmet elektronik

Elektronik Devreler ve PIC Uygulamalarım

Basit Elektronik Devreler

Posted by profahmet 23 Mayıs 2008

selamlar.
Bu makalede, elektroniği öğrenmeye yeni başlayanlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm basit elektronik devrelerimi sunacağım.
Uygulamaların bazılarını forumlardaki istekler üzerine kendim çizdim ve birkaçınıda eski kitaplarımdan derledim. devreler basit olsada birçok sistemin tasarımında pratik çözüm olarak kullanılabilinir.

NOT: Devre şemalarını büyütmek için resimlerin üzerine tıklayınız.


TEK BUTONLU ON-OFF ANAHTARI

Bu devre tek butonla on-off yapar. R3 direncine paralel olarak röle bobinini sürebilirsiniz. NPN transistörler ihtiyaca göre BC546 veya BC337 olarak tercih edilebilinir.


ELEKTRONİK SİGORTA

Güç kaynaklarınızı korumak amacıyla yapılmış basit bir elektronik sigorta devresi. 0.6ohm 5w direncin üzerinden akan akıma göre düşen gerilim trirstörü tetikleyerek röleyi enerjilendirip devreden akımı keser.tristöre paralel bağlı buton ise devreyi resetleyerek akımı tekrar uygular.


7812 REGÜLESİNİ AYARLI OLARAK KULLANMA

Bu devre ile 78** entegreleri ayarlı hale dönüştürebilinir. 7812’nin GND voltajı -12v olduğunda çıkışı 0v okunur. entegreler simetrik kaynakla beslenmiştir.


OPAMP PWM OSİLATÖRLÜ GÜÇ KONTROLÜ

Devre opamp ile yapılmış pwm osilatörüdür .Bu devre pwm darbesi üreterek güç kontrolü olarak kullanılıyor. potansyometreler frenkans ve pwm ayarı yapıyor. pwm ayarı yapılırken frenkans sabit tutuluyor.


BASİT SU SEVİYE KONTROLÜ

Kuyu ve depolardaki suyu pompayla boşaltırken yada tam tersi su doldururken seviye kontrolünü en basit bu devre ile sağlıklı bir biçimde yapabilirsiniz. su seviyesiMin probunun altına düştüğünde pompa motoru durur. tekrar çalışması için su seviyesinin Max probuna ulaşmasını bekler. şase probu su kazanının en dip noktasında bulunmalıdır.


TEK DARBE ÜRETİCİLER

Buradaki devreler butonla tetiklendiği zaman sadece tek pulse yani darbe üretir. darbenin periyodunu R ve C elemanlarının değerine göre ayarlayabilirsiniz.


İKİ BUTONLU ON-OFF ANAHTARI

iki ayrı butonlu ve transistörlerle yapılmış basit on-off anahtarı.


12V AC _ 24V DC GERİLİM İKİLEYİCİ

12v ac gerilimi kondansatörler ile ikiye katlayarak 24v dc gerilim elde edebilirsiniz. bu dc gerilimin akımı, kondansatörlerin kapasitesine ve trafo ile köprü diodun gücüne bağlıdır. çıkış her nekadar 24v olsada bunu sürekli verimli biçimde kullanamassınız. ancak akımı sürekli değilde kesik kesik harcadığınızda kondansatörler şarj olma zamanını daha çok toplayacağından verim artacaktır.

not: bu 24v etkin değerdir. kondansatörler max tepe değerini depolar ve bu nedenle çıkışta yaklaşık 33v değerini okuyabilirsiniz. bu gerilim trafolardan trafoya tölerans farklılığı gösterebilir.


AYARLI ZENER DEVRESİ

zener diodlara alternatif bir devre. buradaki kullanacağınız PNP transistörünün akımına göre daha güçlü bir zener diod elde etmiş olursunuz. gerilim ayarı potun her 10k değerinde 1v artıyor.


555 İLE TEK TETİKLEMELİ ZAMANLAYICI

Devredeki butonla 555 entegresini tetiklediğinizde röle hemen enerjilenir ve ayarladığınız zaman dolunca kontakları tekrar bırakır. çalışma süresi 220k pot ve C1 kondansatörüne göre belirleniyor. zamanlamanın başlaması için tek tetik alması yeterlidir.


DİGİTAL KONTROLLÜ AKIM SINIRLAMA

Bu devre ile akım sınırlamasını dijital olarak ayarlayabilirsiniz. dirençler R-2R kombinasyonuna göre kullanılmıştır. ikili sayı sisteminin değeriyle orantılı akım sınırlaması ayarlanır.


AYARLI BUCK-BOOST CONVERTER

Bu devre basit bir Buck-boost converter örneğidir. giriş gerilimini 3v ile 15v arası uygulayarak çıkıştan ayarladığınız değeri sabit olarak alırsınız. 10v zener min çıkış gerilimini belirler. 10k pot ile çıkışı ayarlayabilirsiniz. Bu uygulmayı negatif gerilim elde etmede kullanabilirsiniz.


3 KANAL PUSH BUTON DEVRESİ

Bu devre bilgi yarışmalarında kullanılan bir uygulamadır. A,B,C üç yarışmacıdır. soruyu bilip butona ilk basanın ikaz LED’i yanar dierleri sonradan bassa bile yanmaz. RESET butonu ise yanmış olan ikaz ledini söndürür.


VOLTAJ KORUMA DEVRESİ

Güç kaynağınızda olabilecek tehlikeli voltaj yükselmelerinde cihazınızı koruyabileceğiniz basit bir devre. 12v zener ayarlanabilecek en düşük voltaj değerini belirler. 10k pot ile 12v dan daha yüksek değerlere ayarlayabilirsiniz. devreyi resetlemek için kaynak gerilimini kesmelisiniz.


EN BASİT DC LAMBA DİMMERİ

Lamba yada motor gibi yükleri dimmerleyebileceğiniz en basit devre.


BASİT 5V REGÜLE DEVRESİ

sabit 5v verebilen basit bir regüle devresi. çıkış gerilimi = zener voltajı – transistör eşik gerilimi formülüne göredir.


Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.